Conference Program

 

The final conference program is now available. 

 

There are two versions of the program. The short version indicates the names and organizers of the structured sessions and mini-symposia as well as the preliminary titles of the regular sessions. The structured sessions are indicated in maroon.

 

The detailed version includes the titles of the papers, the authors and the chairpersons in each session.

 

Each talk will have a total duration of 25 minutes, 5 of which are allocated for questions and discussions. All the presentations will be made using computer facilities. The conference computers support standard presentation software. If you need special software, please contact the Conference Secretariat to check availability. The authors will have to bring their presentation files in CD or USB stick. Their presentations should be downloaded to the room computer at any break before their session starts.

 

Please note that following the demand by several participants, the scientific sessions will be held from Monday, July 2 to Thursday, July 5. Friday, July 6 will be free for possible post-conference excursions and short trips or for the organization of project meetings.  Participants interested in organizing a project meeting on Friday, July 6 should contact the Conference secretariat by e-mail (ictca07@iacm.forth.gr) as soon as possible to book the appropriate room.

 

 

                                                 Conference Program (Short Version)

 

 

Sunday 1/7/07

 

18:00-19:30

Registration

19:30-21:00

Welcome Cocktail

 

 

 

 

  Monday 2/7/07

 

08:00-09:30

Registration

09:30-10:00

Opening ceremony  -  ROOM III

10:00-11:15

M-A1: Room I

Infrasound in Ocean and Atmosphere I (Oleg Godin)

 

M-A3: Room III

Acoustic Propagation Modeling I (Sven Ivansson)

11:15-11:30

Coffee Break

11:30-12:45

M-B1: Room I

Infrasound in Ocean and Atmosphere II (Oleg Godin)

 

M-B3: Room III

Acoustic Propagation Modeling II (Sven Ivansson)

12:45-14:30

Lunch

14:30-16:10

M-C1 : Room I

Infrasound in Ocean and Atmosphere III(Oleg Godin)

M-C2 : Room II

New Developments in Wave Modeling by Finite Element Methods I (Dan Givoli and Geza Seriani)

M-C3 : Room III

Scattering

16:10-16:30

Coffee Break

16:30-18:10

M-D1 : Room I

Theory and Applications in Locating Sound Sources in 3D Space (Stefen Marburg, Bodo Nolte, Sean Wu)

M-D2 : Room II

Reverberation and Ambient Noise (Chris Harrison and Peter Nielsen)

 

21 :00   

Concert

 

 

 

 Tuesday 3/7/07

 

08:00-09:15

Registration

09:15-10:00

Plenary Session – Ross Chapman - Room III

10:00-11:15

Tu-A1: Room I

Numerical Methods for Wave Propagation

Tu-A2: Room II

New Developments in Wave Modeling by Finite Element Methods II (Dan Givoli and Geza Seriani)

Tu-A3: Room III

Adjoint Modeling and Variational Inversions (Jean-Pierre Hermand and Mathias Meyer)

11:15-11:30

Coffee Break

11:30-12:45

Tu-B1 : Room I

Infrasound in Ocean and Atmosphere IV(Oleg Godin)

Tu-B2: Room II

New Developments in Wave Modeling by Finite Element Methods III (Dan Givoli and Geza Seriani)

Tu-B3: Room III

Acoustic Propagation Modeling III (Sven Ivansson)

12:45-14:30

Lunch

14:30-16:10

Tu-C1: Room I

Infrasound in Ocean and Atmosphere V (Oleg Godin)

Tu-C2 : Room II

Structural Acoustics I

Tu-C3 : Room III

Underwater Acoustic Propagation  

16:10-16:30

Coffee Break

16:30-18:10

Tu-D1 : Room I

Acoustic Propagation in Fluids and Solids

Tu-D2 : Room II

Structural Acoustics II

Tu-D3 : Room III

Propagation  Modeling

21:00-24:00 

Dinner

 

 

 

Wednesday 4/7/07

 

08:00-09:15

Registration

09:15-10:00

Plenary Session  - Geza Seriani - Room III

10:00-11:15

W-A1: Room I

Computational Seismology

I (Jean-Pierre Vilotte and Geza Seriani)

W-A2: Room II

Numerical modeling techniques for multi-scale structural acoustic problems I  (Mario Zampolli and Finn Jensen)

W-A3: Room III

 Inverse Problems in Acoustics I

11:15-11:30

Coffee Break

11:30-13:10

W-B1: Room I

Computational Seismology II

(Jean-Pierre Vilotte and Geza Seriani)

W-B2: Room II

Numerical modeling II techniques for multi-scale structural acoustic problems (Mario Zampolli and Finn Jensen)

W-B3: Room III

 Inverse Problems in Acoustics II

13:10-14:30

Lunch

 

15:00-22 :00

Excursion

 

 

 

Thursday 5/7/07

 

08:00-09:15

Registration

09:10-11:15

Th-A1: Room I

Seismoacoustics I

Th-A2: Room II

Wave Propagation and Aeroacoustics

Th-A3: Room III

Geoacoustic Inversion I (Eliza Michalopoulou and Stan Dosso)

11:15-11:30

Coffee Break

11:30-13:10

   

Th-B3: Room III

Geoacoustic Inversion II (Eliza Michalopoulou and Stan Dosso)

13:10-14:30

Lunch

 

15:00-15:30

Closing Ceremony : Room III

 

 

 

 

 

   Friday 6/7/07

 

 

Post Conference excursions and project meetings (optional)

 

 

 

 

                                                                 

 

 

 

ICTCA 2007

 

HERAKLION CRETE

2-5 JULY 2007

 

Conference Program

 

 

MONDAY 2 JULY 2007

 

08.00-09.30     REGISTRATION

 

09.30-10.00     OPENING CEREMONY                                                   Room III 

                  

            

10.00-11.15

M-A1

Infrasound in Ocean and Atmosphere I

Room I

Special session – Session Organizer : Oleg Godin

Session Chairperson :  Oleg Godin

 

10.00-10.25

Sound speed at altitudes up to 160  km.

H. Bass , C. Hetzer,  R. Raspet

10.25-10.50

Modelling of the propagation of infrasound in realistic atmosphere using ray  theory

Ph. Blanc-Benon, O. Gainville, P.F. Piserchia, J. Scott

10.50-11.15

Infrasonic studies in the atmosphere using time-domain parabolic equation (TDPE) and gravity wave models

D. Norris

 

 

10.00-11.15

M-A3

Acoustic Propagation Modeling I

Room III

Special session – Session Organizer : Sven Ivansson

Session Chairperson :  Sven Ivansson

 

10.00-10.25

The Spectral Element Method as a tool for Underwater Acoustic simulations

P. Cristini, D. Komatitsch

10.25-10.50

Benchmark scenarios for range-dependent seismo-acoustic models

F.B. Jensen, P.L. Nielsen, M. Zampolli, M.D. Collins, W.L. Siegmann

10.50-11.15

A hybrid PE-Helmholtz method for range-dependent environments

B.L. Andersson, I. Karasalo, K. Otto

 

 

11.15-11.30       COFFE BREAK

 

 

11.30-12.45

M-B1

Infrasound in Ocean and Atmosphere II

Room I

Special session – Session Organizer : Oleg Godin

Session Chairperson :  Oleg Godin

 

11.30-11.55

How infrasound monitoring can improve our knowledge of atmospheric waves and atmospheric dynamics

E. Blanc, A. LePichon, L. Ceranna

11.55-12.20

Background atmospheric acoustic waves from 0.01 to 0.1 Hz  

K. Nishida, Y. Fukao, S. Watada, N. Kobayashi

12.20-12.45

On the ionospheric effect of infrasound from ground motions

L.A. Ostrovsky

                              

 

11.30-12.20

M-B3

Acoustic Propagation Modeling II

Room III

Special session – Session Organizer : Sven Ivansson

Session Chairperson :  Sven Ivansson

 

11.30-11.55

On the importance of the azimuthal  component of sloping bottom conditions in a 3-D narrow -angle PE model

F. Sturm

11.55-12.20

Case study concerning 3-D out-of-plane sound propagation in shallow water

F. Sturm, S. Ivansson, Y. Jiang, N. R. Chapman

 

 

12.45-14.30       LUNCH

 

 

14.30-16.10

M-C1

Infrasound in Ocean and Atmosphere III

Room I

Special session – Session Organizer : Oleg Godin

Session Chairperson :  Philippe Blanc-Benon

 

14.30-14.55

Infrasonic surface wave guided by the sea surface roughness  

I.M. Fuks, O.A. Godin

14.55-15.20

Transmission of infrasound through water-air interface

O.A. Godin

15.20-15.45

Infrasound and Microseismic Waves of Oceanic Cyclones (Typhoons)

V. Tabulevich, S. Brandt, N. Drennova

15.45-16.10

Analytical and Laboratory Investigations of the Effects of Wavy-Interface on Acoustic Signal Penetration into an Ocean and its Sediment
H.K. Cheng, A. Fincham, T. Maxworthy

 

                              

14.30-16.10

M-C2

New Development in Wave Modeling by Finite Element Methods I

Room II

Special session – Session Organizers : Dan Givoli and Geza Seriani

Session Chairperson :  Dan Givoli

 

14.30-14.55

Locally enriched finite elements for the Helmholtz equation

O. Laghrouche, M.S. Mohamed

14.55-15.20

Conservation Properties of Single-Step Time Integration Algorithms  

S. Krenk

15.20-15.45

DFT modal analysis of spectral element operators for acoustic wave propagation

S.Pomponet-Oliveira, G. Seriani,

15.45-16.10

Spectral element methods for acoustic waves in heterogeneous materials

E. Zampieri, L.F. Pavarino

 

                              

14.30-15.45

M-C3

Scattering

Room III

 

Session Chairperson :  Kevin Smith

 

14.30-14.55

Algorithm of active matching of rigid surface with the incident wave field

V.V. Arabadzhi

14.55-15.20

Dirichlet-to-Neumann vs Bayliss-Gunzburger-Turkel operators for the modelling of elliptical scatterers at low frequency

H. Barucq, R. Djellouli, A. Saint-Guirons

15.20-15.45

Coherent Scattering and Acoustic Mode Conversion in Some Monolithic Surface 2D Arrays

 

J. Kapelewski, A. Dukata, B. Lila

 

 

16.10-16.30    COFFEE BREAK

 

 

16.30-17.45

M-D1

Theory and Applications in Locating Sound Sources in 3D Space                                                                 

Room I

Special session – Session Organizers : Sean Wu, Bodo Nolte and Steffen Marburg

Session Chairpersons :  Sean Wu and Steffen Marburg

 

16.30-16.55

Statistically optimized near field acoustic holography and the Helmhottz least squares method: a comparison

F. Jacobsen, M. Bach-Andersen, J. Gomes

16.55-17.20

Vibro-acoustic Analysis of a Baffled Plate Using Helmholtz Equation Least Squares Method  

H. Lu, S.F. Wu

17.20-17.45

Global identification of mixed boundary conditions in cavities of arbitray shapes

S. Marburg, R. Andersen, H. Neumann-Heyme

 

 

16.30-18.10

M-D2

Reverberation and Ambient Noise Modeling

Room II

Special session – Session Organizers : Chris Harrison and Peter Nielsen

Session Chairpersons :  Chris Harrison

 

16.30-16.55

Theoretical and Computational Aspects of CASS Reverberation Models

H. Weinberg, R. Keenan

16.55-17.20

Simulation of Sub-bottom Layering Extraction from Noise Cross-correlation  

C.H. Harrison, M. Siderius

17.20-17.45

Reverberant clutter modeling from interface and volume scattering

J.I. Arvelo, C.L. Monjo, B.K. Newhall, A.S. Frankel, R.H. Love, W.T. Ellison

17.45-18.10

Extending a normal mode reverberation model to calculate target echo and clutter in shallow wate

D. D. Ellis

 

 

  

 

 

 


 

21.00   CONCERT

 

 

 

TUESDAY 3 JULY 2007

 

08.00-09.15     REGISTRATION

         

09.15-10.00

Plenary Session I

Room III

 

Session Chairperson :  Alex Tolstoy

 

N. Ross Chapman

Modeling the ocean bottom, through geoacoustic inversion

 

                

10.00-11.15

Tu-A1

Numerical Methods for Wave Propagation

Room I

 

Session Chairperson :  Jens Hovem

 

10.00-10.25

Finite element discretization of the PE in domains with a variable, rigid bottom

D.C. Antonopoulou, V.A. Dougalis, G.E. Zouraris

10.25-10.50

On the transition of the FDTD numerical scheme from electromagnetic to acoustic wave propagation and scattering modeling   

Th.K. Katsibas, N.V. Kantartzis, Ch.S. Antonopoulos

10.50-11.15

A mixed-hybrid method for solving mid-and high-frequency Helmholtz problems

Μ. Amara, H. Barucq, A. Bernardini, R. Djellouli

 

                              

10.00-11.15

Tu-A2

New Development in Wave Modeling by Finite Element Methods II

Room II

Special session – Session Organizers : Dan Givoli and Geza Seriani

Session Chairperson :  Geza Seriani

 

10.00-10.25

Exact Perfectly Matched Layers of finite length for time domain wave propagation problems

E. Becache, A. Prieto

10.25-10.50

High-order nonreflecting boundary schemes for wave guides  

D. Givoli, T. Hagstrom, A.Mar-Or

10.50-11.15

Simulation of seismic wave propagation in irregular profiles using and indirect boundary element method

F.J. Sánchez-Sesma, A.Rodriguez-Castellanos, M. Suarez, E. Flores

 

 

10.00-11.15

Tu-A3

Adjoint Modeling and Variational Inversions

Room III

Special session – Session Organizers : Jean-Pierre Hermand and Mathias Meyer

Session Chairpersons :  Jean-Pierre Herm and Mathias Meyer

 

10.00-10.25

Estimation of sediment attenuation from particle velocity measurements

K.B. Smith, J-P. Hermand, V.V Leijen

10.25-10.50

Range-dependent propagation effects on the frequency dependence of sediment attenuation inversions  

J.D. Nickila, K.B. Smith, G. Potty

10.50-11.15

Efficient semi-automatic adjoint generation and its application for implementing acoustic particle velocity in geoacoustic inversion

M. Berrada, M. Meyer, M. Asch, J-P. Hermand, K.B. Smith

 

11.15-11.30    COFFEE BREAK

 

                              

11.30-12.45

Tu-B1

Infrasound in Ocean and Atmosphere IV

Room I

Special session – Session Organizer : Oleg Godin

Session Chairperson :  Läslo Evers

 

11.30-11.55

Methodology for infrasound sources localization using global propagation tables

P. Mialle, A.LePichon, J. Virieux, E. Blanc

11.55-12.20

A theory of the generation of microbaroms by ocean waves and the relation between received microbarom and microseism signals  

R. Waxler

12.20-12.45

Infrasounds and background free oscillations

N. Kobayashi, T. Kusumi, N. Suda

        

             

11.30-12.45

Tu-B2

New Development in Wave Modeling by Finite Element Methods III

Room II

Special session – Session Organizers : Dan Givoli and Geza Seriani

Session Chairpersons :  Dan Givoli and Geza Seriani

 

11.30-11.55

Wave-based computational methods for flow acoustics

R.J. Astley, G. Gabard, P.G. Ponte

11.55-12.20

Recent developments of the ADER-Discontinuous Galerkin scheme for wave propagation simulation on unstructed meshes  

M. Käser, M. Dumbser

12.20-12.45

Recent advances in computational seismology and earthquake rupture dynamics using Spectral Element Method

J-P. Vilotte, G. Festa G, J. P. Ampuero

 

 

11.30-12.45

Tu-B3

Acoustic Propagation Modeling III

Room III

Special session – Session Organizer : Sven Ivansson

Session Chairperson :  Ilkka Karasalo

 

11.30-11.55

Modelling of Long-Range Noise Propagation in the Atmosphere

B.L. Andersson, A. Cederholm, I. Karasalo, U. Tengzelius

11.55-12.20

Propagation in a range-dependent waveguide overlying an elastic bottom

A.T. Abawi,  M.B. Porter

12.20-12.45

Plane Ray: An underwater acoustic propagation model using ray tracing and plane wave reflection coefficients

 

J.M. Hovem

 

12.45-14.30    LUNCH

                           

14.30-15.45

Tu-C1

Infrasound in Ocean and Atmosphere V

Room I

Special session – Session Organizer : Oleg Godin

Session Chairperson :  Oleg Godin

 

14.30-14.55

The infrasonic symphony observed in the Netherlands by multiple micro-barometer arrays

L. Evers, H. Haak

14.55-15.20

The IMS Infrasound Network: detection of a large variety of events, including volcanic eruptions.

P. Campus

15.20-15.45

Theoretical and Numerical Modeling of Volcanic Sounds

M. Garces, R. Matoza, M. Hedlin, B. Chouet, L.D’Auria

                               

 

14.30-16.10

Tu-C2

Structural Acoustics I

Room II

 

Session Chairperson :  George Makrakis

 

14.30-14.55

The energy flow for guided waves at and inside the surface of an ensonified fluid loaded elastic cylindrical shell via the Poynting vector field

C.E. Dean, J.P. Braselton

14.55-15.20

Realization of pure tone rendition and vibration analysis for a Singing Bow

T. Nakanishi, T. Nishimura, A. Yarai

15.20-15.45

The Groundwater Pollution Migration Analysis

D. Fei, Y.C. Teng,

15.45-16.10

Transmission and Reflection characteristics on Sound Wave Propagation through the Boiler Tubes Array

 

G.S. Jiang, L.S. An, J. Tian, G.Q. Shen, B. Jiang

 

           

14.30-16.10

Tu-C3

Underwater Acoustic Propagation

Room III

 

Session Chairperson :  Mike Buckingham

 

14.30-14.55

Special Matrix Operators for your Recognition

D. Lee

14.55-15.20

Computation of Acoustic Field Properties in Uncertain Ocean Environments  

S. Finette

15.20-15.45

Numerical methods applied to directivity of ship noise

A. Jenssen

15.45-16.10

Statistical Modeling of Passive Sonar Performance and Its Variation due to Ocean Fluctuations

M.C. Yuan, Y.Y. Chang, C.F. Chen

 

 

16.10-16.30    COFFEE BREAK

 

                

16.30-18.10

Tu-D1

Acoustic Propagation in Fluids and Solids

Room I

 

Session Chairperson :  N. Ross Chapman

 

16.30-16.55

Wave propagation in sediments: strain-hardening and the G-S dispersion relations

M.J. Buckingham

16.55-17.20

Propagation of signals in linear non-Newtonian viscoelastc media

A. Hanyga

17.20-17.45

Wave propagation in orthotropic fluid saturated porous materials

P. Khurana, L. Boeckx, W. Lauriks, A.K. Vashishth

17.45-18.10

Waves propagation in stratified half space

B. Zhang, H. Dong

 

                

16.30-17.20

Tu-D2

Structural Acoustics II

Room II

 

Session Chairperson :  Panagiotis Papadakis

 

16.30-16.55

A novel acoustic method for vibrational analysis of Large Bones

A. Alizad,  M. Fatemi

16.55-17.20

Reflectivity function calculation in transmission line full cochlear models

R. Sisto,  A. Moleti

         

  

16.30-17.45

Tu-D3

Propagation Modeling

Room III

 

Session Chairperson :  Athanassios Trohidis

 

16.30-16.55

An examination of acoustic propagation effects in a perfect wedge

P. Borejko

16.55-17.20

A Rigorous Approach for the Computation of Closed-Form Green's Functions in Planar Stratified Media for Electromagnetic and Acoustic Applications   

A.G. Polimeridis, T.V. Yioultsis

17.20-17.45

New capabilities for parabolic equations in elastic media

J.M. Collis, W.L. Siegmann

 

 

 

  

 

 


 

21.00-24.00   DINNER

 

 

WEDNESAY 4 JULY 2007

 

 

08.00-09.15   REGISTRATION

                     

09.15-10.00

Plenary Session II

Room III

 

Session Chairperson :  Yu-Chiung Teng

 

Geza Seriani

Seismic Wave Modelling: Why, What and Where...

 

 

10.00-11.15

W-A1

Computational Seismology I

Room I

Special session– Session Organizers : Jean-Pierre Vilotte and Geza Seriani

Session Chairperson :  Jean-Pierre Vilotte

 

10.00-10.25

Spectral element simulations of dynamic earthquake rupturing along non planar faults  

G. Festa, J-P. Vilotte

10.25-10.50

The ADER- discontinuous Galerkin  Scheme for realistic problems in Numerical seismology

M. Kaser, M. Dumbser, J. De La Puente

10.50-11.15

Accurancy analysis of multidomain chebyshev method for seismic wave propagation

P. Danecek, G. Seriani

 

                              

10.00-11.15

W-A2

Numerical modelling techniques for multi-scale structural acoustic problems I

Room II

Special session– Session Organizers : Finn Jensen and Mario Zampoli

Session Chairperson :  Finn Jensen

 

10.00-10.25

Benchmark problems for low-frequency structural acoustic target scattering

M. Zampolli, A. Tesei, F.B. Jensen

10.25-10.50

BIE and hybrid BIE-FEM methods for acoustic scattering from structured elastic objects  

I. Karasalo

10.50-11.15

A special discontinous Galerkin method for elastic and acoustic waves

T. Huttunen, P. Monk

 

                              

10.00-11.15

W-A3

Inverse problems in Acoustics I

Room III

 

Session Chairperson :  David Chapman

 

10.00-10.25

Retrieval of the deterministic Green's functions from random acoustic noise: Exact and asymptotic results

O.A. Godin

10.25-10.50

One-dimensional profile inversion for a stack of geological layers  

B.R. Mabuza, M. Braun

10.50-11.15

Acoustic Obstacle Shape Reconstruction Using Differential Evolution and Particle Swarm Optimization: A Comparative Study

I.T. Rekanos, A. Trochidis

 

 

11.15-11.30    COFFEE BREAK

    

11.30-12.45

W-B1

Computational Seismology II

Room I

Special session– Session Organizers : Jean-Pierre Vilotte and Geza Seriani

Session Chairperson :  Geza Seriani

 

11.30-11.55

Mode coupling in seismology and in acoustics

V. Maupin

11.55-12.20

Diffuse seismic Waves and Site Effects  

F.J. Sánchez-Sesma, A.R. Castellanos, M. Campillo, E. Flores, F. Luzón,
A.Pérez-Ruiz

12.20-12.45

Second Order Homogenization and Shallow Layer Correction for Seismic Wave Propagation in Layered Media and Its Application to the Spectral Element Method

Y. Capdeville, L. Guillot, J.J. Marigo

 

 

11.30-12.20

W-B2

Numerical modelling techniques for multi-scale structural acoustic problems II

Room II

Special session– Session Organizers : Finn Jensen and Mario Zampoli

Session Chairperson : Mario Zampoli

 

11.30-11.55

A structural acoustic finite-element technique with perfectly matched layers applied to far field scattering from axisymmetric elastic objects.  

M. Zampolli, A. Tesei, F.B. Jensen

11.55-12.20

A parallel code for time dependent acoustic scattering involving passive or smart obstacles  

F. Zirilli

 

 

11.30-13.10

W-B3

Inverse Problems in Acoustics II

Room III

 

Session Chairperson :  Emmanuel Skarsoulis

 

11.30-11.55

On the use of the Interface Fresnel Zone concept for estimating media parameters from Amplitude-versus-Angle curves

N.F. Cristini, P. Cristini, E.D.E. Bazelaire

11.55-12.20

Approximate reconstruction of sound fields close to the surface of an arbitrarily shaped sound source using NAH

J. Prager

12.20-12.45

Geoacoustic Inversions via the Green’s Function of the Bottom

J.S. Papadakis, E. T. Flouri, M. Meyer, J.P. Hermand

12.45-13.10

Estimation of critical parameters of laboratory experiments of long range acoustic propagation using modal travel time maesurements

P. Papadakis, M. Taroudakis, P. Sanchez, J.P. Sessarego

 

 

13.10-14.30    LUNCH

 

 

  

 


 

15.00-22.30       EXCURSION  

 

THURSDAY 5 JULY 2007

 

08.00-09.10   REGISTRATION

               

 

09.10-11.15

Th-A1

Seismoacoustics

Room I

 

Session Chairperson :  George Makrakis

 

09.10-09.35

Geophysical Study On The Location Of Boundary Belt Between Sino-Korean And Yangtze Block In Yellow Sea Region

Hao, T., Xu. Yi, Suh. M., Liu. J., Xu. Ya

09.35-10.00

New Efficient Finite-Difference Scheme for Anisotropic Elastic Problems  

V. Lisitsa

10.00-10.25

Numerical Simulation of Sonic Logging in VTI Media with Attenuation

E. Lys, V. Lisitsa

10.25-10.50

New method for suppressing reflections at the acoustic model boundary

M. Braun, J.S. Velliers

10.50-11.15

4D seismic  in carbonate reservoirs : challenge and opportunity

Y.F. Sun, A.A. Sultan, M.Al. Kaabi, K. Berteussen, Y.C. Teng

 

                    

09.10-10.50

Th-A2

Wave Propagation and Aeroacoustics

Room II

 

Session Chairperson :  Vassilios Dougalis

 

09.10-09.35

Numerical Solutions for a Fluid/Solid Coupled Medium

Y.C. Teng

09.35-10.00

Stabilized Discontinuous Galerkin Methods for Flow-Sound Interaction

A. Richter, J. Stiller, R. Grundmann

10.00-10.25

Mixed Spectral Discontinuous Galerkin Methods for the Linearized Euler Equations

G. Cohen, N. Castel

10.25-10.50

Research of Infrasound  Background Characteristics for Estimation of Threshold Sensitivity of Infrasound Method for Nuclear Test Monitoring
A.K. Baryshnikov

          

   

09.10-11.15

Th-A3

Geoacoustic Inversion I

Room III

Special session – Session Organizers : Zoi-Heleni Michalopoulou and Stan Dosso

Session Chairperson : Zoi-Heleni Michalopoulou 

 

09.10-09.35

Geoacoustic inversions: data fits or solutions?

A. Tolstoy

09.35-10.00

Visualizing acoustic energy flow into the seabed using energy streamlines

D.M.F. Chapman

10.00-10.25

Detection of buried object in sediment by time reversal and finite difference method

H. Dong, B. Zhang

10.25-10.50

Dispersion analysis of seismic interface wave based on adaptive wavelet technique

H. Dong, J.M. Hovem, N. Papantonopoulos

10.50-11.15

Joint time/frequency Domain Inversion of Broad-band Full-Field Seabed Response Data

J. Dettmer, S. Dosso

     

 

11.15-11.30    COFFEE BREAK

 

 

11.30-13.10

Th-B3

Geoacoustic Inversion II

Room III

Special session – Session Organizers : Zoi-Heleni Michalopoulou and Stan Dosso

Session Chairperson : Stan Dosso 

 

 

11.30-11.55

Monitoring Antarctic Water Circulation by Ocean Acoustic Tomography: A Sensitivity Study

A. Caiti, M. Palmese, P. Picco, A. Trucco

11.55-12.20

Geoacoustic information content of horizontal line array data  

D. Tollefsen, S.E. Dosso

12.20-12.45

Bayesian geoacoustic inversion

S.E. Dosso

12.45-13.10

Particle and PHD filters for dispersion curve estimation in underwater acoustics

I. Zorych, Z.E. Michalopoulou, J.H. Miller, G.R. Potty

     

 

13.10-14.30    LUNCH

 

15.00-15.30     CLOSING CEREMONY                                          Room III

 

 


 

Back to the Main Page